Česky
English

Povaha katalánského ovčáka

Katalánský ovčák je vzácný nefalšovaný dříč s milující povahou

Katalánský ovčák je starobylé plemeno pocházející z Katalánska, které leží na území dnešního Španělska. Jedná se o velmi schopného a pracovitého psa, jenž vyniká svojí samostatností, ale zároveň i výbornou spoluprací s psovodem. Během odpočinku je to ohromný kliďas, který nepohrdne láskyplným pomazlením se svojí rodinou.

U nás je toto vzácné plemeno takřka neznámé, ale přesto je zde několik obdivovatelů, kteří se snaží toto zdravé plemeno rozšířit. Katalánský ovčák byl po staletí využíván jako ovčák u dobytka a hlídač farmy či majetku v Katalánsku. Hrál také velmi důležitou roli během Španělské občanské války (1936–1939), kdy byl používán k vyhledávání zraněných osob a také k doručování zpráv.

Během 50. a 60. let minulého století však jeho stavy začaly prudce klesat vlivem úbytku farem, jelikož lidé se začali stěhovat z venkova za prací do měst a svá hospodářství zrušili. Katalánskému ovčákovi hrozilo vyhynutí, zbývalo posledních pár jedinců.

Naštěstí se v roce 1970 zformovala skupina lidí, která se snažila plemeno zachránit. Od starých pastýřů získali poslední jedince tohoto plemene a započali intenzivní chov. Záchrana katalánského ovčáka dopadla úspěšně. V dnešní době je toto plemeno stále vzácné, avšak jeho počty pomalu, ale jistě stoupají a objevují se noví a noví obdivovatelé katalánského ovčáka.

Čím sytější barva, tím lepší

Katalánský ovčák je pes střední velikosti, který zaujme dlouhou srstí rošťáckého vzhledu. Jeho tělo má lehce delší formát. Kohoutková výška psů se pohybuje od 47 do 55 cm, u fen pak od 45 do 53 cm. Průměrná hmotnost plemene je okolo 20 kg. Zbarvení srsti může být plavé, pískové a šedé v různých odstínech a platí zde pravidlo: čím sytější, tím lepší. Tyto barvy se mohou vyskytovat i v kombinaci s pálením. Bílá je nežádoucí.

S kataláci žije deset let

Jedním z českých chovatelů, který se věnuje aktivnímu chovu katalánských ovčáků, je Markéta Malinčíková, která vlastní chovatelskou stanici ‚‚Upside down‘‘. S katalánci žije téměř 10 let.

„Chtěla jsem se začít věnovat naplno psím sportům, a proto jsem začala hledat vhodné plemeno, které je lehčí stavby, střední velikosti, milé a aktivní povahy. Hledala jsem tedy ovčácké plemeno, které ale nebude tolik známé jako například border kolie. Po nějakém čase jsem narazila na nabídku štěňátek katalánského ovčáka. Okamžitě mě zaujal střapatý rošťák, který vypadal jako skvělý parťák,“ vzpomíná chovatelka.

Katalánský ovčák je velmi aktivní a chytrý, rychle se učí novým povelům a pracuje rád a s chutí. „Je to skvělý pracovní pes. Je inteligentní, samostatný, ale současně skvěle spolupracující s psovodem. Naopak ve volných chvílích je to velký pohodář,“ vysvětluje chovatelka.

Je to vyrovnaný pes, oddaný svému pánovi a jeho rodině. Podle chovatelky je katalánský ovčák velmi sociální a potřebuje lásku.

Toto plemeno obvykle vychází s dětmi. K ostatním psům či domácím mazlíčkům se chová přátelsky, avšak za předpokladu, že byl od útlého věku řádně socializován. Přesto, že se k lidem z rodiny chová přátelsky, cizince spíše ignoruje. Jsou však i jedinci, kteří milují naprosto všechny – včetně cizích lidí.

Výborný adept na psí sporty, který nebývá nemocný

Katalánský ovčák je naprosto ideálním psem pro lidi, kteří by se rádi věnovali nějakému psímu sportu.

„Je to typ psa, který s vámi bude dělat s nadšením jakoukoliv aktivitu, kterou mu nabídnete. Nejpřirozenější pro něj je samozřejmě pasení stád, ale je vynikající také na další psí sporty – agility, dogfrisbee, obedience, coursing, běhání v zápřahu (běh, kolo, koloběžka, běžky) a další,“ vysvětluje Malinčíková.

Jestliže nechcete provozovat žádné takovéto aktivity, nevěšte hlavu. „Pokud se nebudete chtít věnovat žádným sportům, stačí mu delší procházky a chvilka hry nebo cvičení,“ doplňuje chovatelka.

Katalánský ovčák je celkově zdravé a odolné plemeno vůči různým onemocněním. Může se u něj ojediněle vyskytnout dysplazie kyčelních kloubů, což je nebo luxace (vykloubení) čéšky, ale to se snaží chovatelé eliminovat vyšetřením chovných jedinců.

Srst katalánského ovčáka je vcelku nenáročná na údržbu. Má samočisticí vlastnost, což znamená, že pokud bude váš katalánec od bláta, druhý den bude čistý „jako lilie“. Po zaschnutí totiž všechno bláto samo opadá. Co se týče kartáčování, srst stačí jednou za 14 dní vyčesat. „Srst katalánského ovčáka mu sice dovoluje celoroční pobývání venku, ale jejich povaha nikoliv – potřebují být se svým pánem a jeho rodinou v úzkém kontaktu,“ uzavírá chovatelka.

Autor: pro iDNES.cz, Sabina Kučerová